ENGLISH

CA Andromeda

  • John Curl tasarım pikap devresi
  • 1 ohm kademeli MC ayarı
  • Ayrı beslemeli ayrı şase tasarımı
  • Titreşime karşı askıya alınmış devre kartları
  • EMI ve RF karışımını engelleyen kalın alüminyum şase

 

Constellation Audio’s Revelation Andromeda is worth every penny of $19,900. . . . Jason Thorpe – soundstage.com

Daha geniş dinleyiciye ulaşabilmek

Dünya’nın seçkin mühendislerinden oluşan ”rüya ekibimiz”, Reference Seri Orion ve Performance Seri Perseus pikap katlarının dinleme testlerinden oldukça heyecanlıydı. Eşsiz bir netlik ve detay yanında bu cihazların esnekliği de sevdikleri kartuşlardan en iyi sesi almalarını sağlıyordu. Şu var ki, çalışmalarının neticelerini daha fazla insanın duymasını arzuluyorlardı. Kısacası, Revelation Seri üzerine konuşurken, bu seriye bir pikap katı eklememiz gerektiğinin farkındaydık. Sonuçta ortaya Andromeda çıktı; Orion ve Perseus ürünlerinde geliştirdiğimiz devreleri, yapı tekniklerini ve özellikleri bir arada damıtmış ve daha çok dinleyicinin satın alabileceği bir pikap katı.

İdeal bir çözüm

Daha önce olduğu gibi ekibimiz, Dünya’nın en ünlü pikap katı tasarımcısı John Curl tarafından yaratılmış RIAA EQ devresi ile işe başladı. Yine önceki gibi, düşük gürültülü alan etki transistörlerinin (FET’lerin) kullanıldığı tamamen simetrik bir çıkış katı ekledik.  Ve yine önceki gibi, ayrı şaselerde çift mono beslemeler kullandık. Ana fark olarak sadece, Andromeda’nın daha az sinyal girişi olması ve Orion ve Perseus’da bulunan EQ eğrisi ayarlarının elimine edilmiş olması kaldı. Birkaç kol ya da pikap kullanan, daha sade vinil plak kullanıcıları için ideal bir çözüm ortaya çıktı.

Mükemmel ve hassas ayarlar

Vinil plak hayranları gitgide daha fazla çeşitte kartuşlar kullanmaya ve kartuş üreticilerinin tavsiye ettiği ayarlardan daha farklı ayarlar kullanmaya başladılar. Bu tip maceracı odyofiller için Andromeda adeta bir talih kuşu.

En önemli kartuş yük ayarlarını, yani, oynayan bobinli MC kartuşların empedans ayarlarını en hassas şekilde yapabilmek için 0 ile 999 ohm arasında 1 ohm hassaslıkta ayarlanabilen kontroller geliştirdik. Her bir kanal ve her MC giriş için yapılan ayrı ayrı ayarlar, Andromeda’nın ön paneldeki dokunmatik LCD ekranında görülür ve hafızaya alınabilir.

Oynayan mıknatıslı MM kartuşlar için de ayarlar kolaylıkla yapılabilir. Yük empedansı 10, 33 veya 47 Kiloohm olarak ve yük kapasitansı da 0, 100 veya 200 picofarad olarak ayarlanabilir.

İdeal pikap devresi

Andromeda’nın çekirdeğinde, onlarca yıldır Dünya’nın en iyi pikap katı tasarımcısı olarak nam salmış John Curl’ün mühendisliğinde geliştirilen pikap EQ devresi yer alıyor. Biz, bu rafine müzikaliteye sahip devreyi, ödül kazanmış tüm preamp’lerimizde kullandığımız tamamen simetrik Sinyal Kazanç Modülü ile bir araya getirdik. Ve, tüm bu devrelerde olağanüstü, ultra düşük gürültü performanslarından dolayı FET’ler kullandık.

Böylece, kartuş sinyalinin mükemmel dengelenmesi yanında devrelerimizin olağanüstü transparanlığı sayesinde, en iyi baskılarda yer alan aşırı düşük seviyedeki mikro detaylar bile kartuştan hoparlörünüze ulaşabildi.

Süper titreşim kontrolü ve izolasyon

MC kartuşlardan elde edilen ses sinyalleri bir CD Çalar ya da DAC’tan beklenenin yüzde 0.05i kadar düşük olabilir. Bu sinyallerin seviyesi bu kadar düşük olduğu için de her tür titreşim ve enterferansa açıktırlar. Titreşimler pasif komponentlerin değerlerinde ufak oynamalar yaratabilirler ki, bu da, titreşimlerin ses sinyaline ve dolayısıyla müziğe karışan mikrofonikler yaratması anlamına gelir. Andormeda’da ”rüya ekibimiz” bu problemlerin duyduğunuz müziği etkilememesi için çok kafa patlattılar.

Andormeda’nın devre kartları yumuşak, katlanabilir materyaller üzerinde askıda duran kalın metal plakalara monte edildi. Bu materyaller her tür zemin kaynaklı şaseye geçebilecek titreşimi sönümlüyorlar. Şasenin kendisi de, 50/60Hz elektromanyetik titreşimleri ve radyo frekanslarını bloke edebilecek kalınlıkta işlenmiş alüminyum bloklar üzerine kurulu. Bu bloklara çelik payandalar eklendi ve iyi bir ahşap işçiliğindeki lamba ve zıvana tekniğine benzer şekilde bir araya getirildiler.

Üçlü trafo, çift mono besleme

Andromeda’nın besleme katı bugüne kadar bir pikap katında kullanılmışların en iyilerinden biri. Onu da tıpkı preamp bölümünde olduğu gibi enterferansa dayanıklık, kalın, işlenmiş alüminyum panellerden oluşan tamamen ayrı bir şase içerisine aldık. Besleme katının içerisinde bağımsız R çekirdekli trafolar sağ ve sol kanala ayrılmış haldeler, ayrıda EI tip tbir trafo da Andromeda’nın kontrollerini besliyor. Çift mono besleme ile bir kanalda oluşabilecek aktivitelerin diğer kanalı etkilemesinin önüne geçiliyor ki, stereo imgeleme ve ses sahnesi asıl kayıttakinden farklı olmasın.

Vinil plağa adanmış odyofiller, Revelation Seri DC Filtreyi tercih edebilirler. Bu filtre, Andromeda’nın zaten etkileyici besleme katına ekstra depolama ve filtreleme kazandırıyor. DC Filtre ile dinamikler daha da iyileşiyor ve besleme katından elde edilen gürültü oranı daha da aşağılara iniyor.

Andromeda, Reference ve Performance Serilerdeki kardeşlerinde bulunan birkaç özellik ve sinyal girişinden vazgeçmiş olabilir, ancak vinil plak meraklılarının isteklerinden hiçbir ödün vermiyor:  saf, sessiz, müzikal bir ses kalitesi ve kartuşlarından elde edebilecekleri maksimum performans için yeterli esneklik.