ENGLISH

CA Taurus Stereo

Stereo Taurus

  • Daha derli toplu bir kasadan daha fazla güç
  • İki adet iri, halka şekilli güç trafosu
  • Kanal başına 8 ohm’da 250, 4 ohm’da 500 vat
  • Klasik CA simetrik köprülenmiş güçlendirici devresi
  • Mükemmel kalite için Sinyal Kazanç Modülü ile Direct bağlantı

Daha ufak bir kasa

Constellation için Taurus, biraz farklı. Güçlendiricilerimizi üretirken genelde tamamen performansa odaklanırız. Ancak, Dünya’nın en seçkin mühendislerinden oluşan ”rüya takımımız”, görece olarak daha ufak kasalı Inspiration Stereo 1.0 modelini yarattıktan sonra, hemen aynı yapı

tekniklerini kullanarak Performance Seri Centaur III güçlendiricilere yakın çıkış gücüne sahip ancak daha ufak kasalı bir güçlendirici yapmaya karar verdik. İşte Taurus böyle doğdu, sadece 22cm yükseklikte bir güçlendirici, 8 ohm’da kanal başına 250 vat güç üretebiliyor ve 4 ohm’da bu çıkış gücünü rahatça ikiye katlıyor.

Boğa’nın kalbi

Taurus’un kalbini bir çift, yüksek çıkışlı, halka şeklinde güç trafosu oluşturuyor. Görevleri iki trafo arasında dağıtan ”rüya takımımız”, Taurus’u hemen hemen Inspiration Stereo 1.0 ile aynı genişlik ve yükseklikte bir kasaya sığdırabildiler (Taurus’un derinliği biraz daha derin tabi ki). Ayrıca Taurus’un yüksek gücüne uygun, çok zor yüklere karşı ve yüksek ses seviyelerindeki dinamiklerinin serbestliği için önemli derecede daha fazla depolama eklendi.

Girişten çıkışa mükemmel simetri

Taurus diğer büyük güçlendiricilerimizden daha derli toplu ölçülere sahip olsa da ilk güçlendirimizi olan, Reference Seri Hercules için geliştirdiğimiz teknolojilere dayanıyor. Ses sinyal zinciri, Sinyal Kazanç Modülü’müzle başlıyor, tamamen simetrik giriş katı da tüm preamp’lerimizde kullanılan ile aynı topolojide. Ses sinyalinin pozitif  ve negatif yarılarının güçlendirilmesi için ayrışık devreler kullanılıyor ve servo bir devre ikisi arasında olması gereken mükemmel balansı sağlıyor. Bu nokta odyofil bir kayıttaki en ufak detayın dahi duyulabilmesi için en önemli kriterlerden biri, aksi halde, ses sinyalinin pozitif/negatif dengesi bozulursa bu detayların da üzeri örtülür. CA marka bir preamp kullanılması halinde bağlantı doğrudan Constellation Link ile yapılıp güçlendiricideki kazanç katı baypas edilebilir.

Sinyal, daha sonra Simetrik Köprülü güçlendirici devrelere geçiyor ki, burada her biri 125 vat ve tek uçlu (single ended) özdeş modüller kullanılmakta. Bu alışılmadık düzenleme ile iki önemli hedef yakalanıyor. Birincisi, bu düzen Taurus’a, ufak, tek uçlu bir amfiyle aynı lezzet ve müzikalitede ses kazandırıyor, tabi ki, çok daha mükemmel güç ve dinamiklerle birlikte. İkicisi, bu tek uçlu modüller sadece NPN çıkış transistörü kullanıyor, böylece sinyalin pozitif ve negatif yarıları tıpatıp aynı transistörlerle güçlendiriliyor. Geleneksel güçlendiricilerde NPN transistörler sinyalin pozitif yarısını, PNP transistörler de negatif yarısını güçlendirir. Bu ise, pekçok odyofil için en hassas noktalardan biri olan sinyal detaylarının örtülmesiyle sonuçlanır.

Neredeyse sınırsız dinamikler

Taurus’un halka şeklindeki güç trafoları ve iri kapasitörlerden oluşan depolama bankı bir taraftan arttırılmış güç için gerekli olan voltaj ve akımı sağlıyor diğer taraftan da dinamikleri genişletiyor. Taurus, en büyük, en zahmetli hoparlörleri aşırı yüksek seviyelerde rahatlıkla çalabilirken her notadaki kontrolü de hassas bir şekilde elde tutar. Simetrik Köprü tasarımımız sayesinde Taurus, tüm bunları başarırken ufak, tek uçlu bir güçlendiricinin büyüleyici müzikalitesini de hiç kaybetmez.

8 ohm’da 250 vat olan çıkış gücü 4 ohm’da 500 ve 2 ohm’da 800 vata yükselmektedir. Taurus, en aşırı güçte çalışırken bile stabilliğini kaybetmez, çünkü, modüler tasarımı, çıkışta oluşabilecek ultrasonik frekansları temizlemek amaçlı bir Zobel ağı gerektirmemektedir, malesef pekçok high-end güçlendiricide yüksek frekans stabilliği için verilen tavizdir bu.

Taurus’un iç komponentlerinin sağlığı için, çıkış transistörlerinin yarattığı sıcaklık, güçlendiricinin iri, derin yüzgeçli ısı havuzuna aktarılıyor ve bu havuzlar yan panellerdeki yüzlerce geniş hava delikleri ile soğutuluyor. Böylelikle Taurus, en fazlayı istediğinizde bile maksimum performans ve kalitede cevap verebiliyor.

Sıcak tasarım, acımasız güç

En iyi hoparlörler performanslarını tam anlamıyla ortaya koyabilmek için anında ve dizginlenmemiş güçlendiriciler gerektirir. Bu nedenle Constellation’ın baştan beri, ayırıcı özelliği, aşırı iri güçlendiriciler olmuştur.  Şimdi, Taurus, aynı standardlara, daha fazla odyofilin dinleme odası ve cihaz standına sığabilecek bir tasarımla ulaşıyor. Taurus, herhangi bir nedenden dolayı 50cm yükseklikte bir güçlendiricinin kullanılamadığı sistemlere CA performans ve gücü kazandırmak için en doğru yol.

Girişler
4 XLR (2 for Constellation Link), 2 RCA
Çıkışlar
metal kablo bağlantı uçları
Güç çıkışı
250 vat, 8 ohm’da kanal başına (1 kHz @ 1% THD+N)
500 vat, 4 ohm’da kanal başına (1 kHz @ 1% THD+N)
Kazanç
32 dB
Sönümleme faktörü (8Ω yük)
150
THD+N
<0.05% (1 kHz @ ölçülmüş güç)
Frekans cevabı
10 Hz to 100 kHz, +1/-0.5 dB
Giriş empedansı (simetrik)
200Kohm
Giriş empedansı (tek uçlu)
100Kohm
Çıkış empedansı
0.05 Ohm
Ağırlık
54.4 kg
Boyutlar (G x Y x D)
43.2cm x 21.6cm x 58.4cm