ENGLISH

ASR

ASR EMITTER, DÜNYANIN EN İYİ GÜÇLENDİRİCİSİ

 

Friedrich Schaefer, ASR Audio’yu 1980 yılında kurdu.

Tasarladığı ürünler geleneksel yaklaşımdan oldukça farklıydı. Ana modül ile voltaj beslemelerini, hatta sinyal giriş katını ayırıp, herbirini ayrı kasalar içerisine yerleştirdiği amfilerine, Emitter (dağıtıcı) adını verdi.

Emitter I modelinin Exclusive versiyonu üç, Emitter II’nin ise dört ayrı şaseden oluşuyor.

Emitter sınıfı amfiler, volüm kontrolleri olduğu için “entegre” olarak tanımlanıyorlar. Ancak bay Schaefer’e göre; volüm ayarı, içlerinden sinyal geçmeyen rölelerin devreye girip çıkması ile ayarlanıyor, bu nedenle Emitter’ler aslında birer “power amfi”!

Uzun yıllar Alman hi-fi dergilerinde yer bulan ASR Audio ürünlerinin ünü, özellikle, The Absolute Sound dergisinden Harry Pearson’ın “Dünyanın En İyi Amfisi?” başlıklı yazısıyla yayıldı. Akabinde, Stereophile’de Michael Fremer tarafından benzer bir yazı kaleme alındıı.

ASR’nin pikap katları da amfileri gibi hızlı ve dinamik ses veriyor. Exclusive versiyonunda harici akü kullanılan pikap katlarında sinyal, girişten çıkışa “Balanced” tasarlanmış. Stereophile’den Michael Fremer için Basis Exclusive en iyi pikap katlarından biri.