ENGLISH

BENZ MICRO

80’li yıllarda Ernst Benz, son derece yüksek kalitede bir seri moving-coil kartuş üretmek için tüm bilgi ve becerisini ortaya koyarak özel üretim teknikleri geliştirir. Ve ürünler, tüm müziksever odyofiller tarafından büyük bir beğeni ile kullanılmaya başlanır.

Ernst Benz, altmışlı yıllarda, İsviçre’de saat ve endüstriyel elmas üretimiyle uğraşan, aynı zamanda safir pikap iğneleri de üreten Cal Tech firmasında mühendis olarak çalışmıştı. Yetmişli yılların başında, elmastan, mükemmel pikap iğneleri üretmek amacıyla kendi şirketini kurdu. Daha da ileriye giderek elması safire çeviren yüksek ısıda çalışan bir vakum fırın icat etti (ve bunun için daha sonra bir patentle ödüllendirildi). Yetmişli yıllar süresince Benz Micro dünyanın en büyük elmas pikap iğnesi üreticilerinden biri haline geldi ve Ortofon, Philips, Pickering, ADC, Audio Technica ve Empire (daha sonra Benz tarafından satın alındı) gibi firmalara ürün desteği sağladı.

1985 yılında piyasaya çıkarılan Benz Micro MC-3 firma için bir dönüm noktası oldu, bu kartuş zamanının en mükemmel kartuşlarından biriydi çünkü. Daha sonraları Benz, enerjisini titreşim kontrolü alanına yoğunlaştırdı, neticede Bruyere-ahşap gövdeli Benz Reference ortaya çıktı, 1990 yılında üretimine başlanan bu ürün halen firmanın amiral gemisidir.

Demir barındırmayan moving-coil biçimlendiriciler alanında ilerleyen araştırmalar neticesinde ise eşi az bulunur bir çözünürlük, tonal zenginlik ve müzikaliteye sahip olan Benz Ruby üretildi. Bu başarının ardından da bir seri ahşap gövdeli ve daha ucuz fiyatlı moving-coil kartuşlar geldi.

Doksanların ortalarında Benz Glider çıktı piyasaya. 1,000 Doların altındaki kartuşlar için performans açısından bir mihenk taşı olan Glider, üç değişik çıkış voltajında üretiliyor, bu özelliği ile de her tür pikap katı ile uyum sağlıyor.

Benz kartuşlarının en yenisi 4,000 Dolar satış fiyatı olan Ebony L; düşük çıkışlı, siyah bir gövde içerisinde yer alan bir moving-coil.

Firmanın ürünleri arasında gümüş bir sigara kutusunu andıran, şık bir de pikap katı yer alıyor;PP-1