ENGLISH

CONCERT FIDELITY

 Concert Fidelity tasarımcısı Masataka Tsuda’nın çocukluğu savaş sonrası yeniden yapılanmayla uğraşan Japonya’da,stereo sistem sahibi olmanın lüks sayıldığı ve pekçok kişinin satın almaya gücünün yetmediği bir dönemde geçmiş. İlk kez yerel bir mağazada güzel bir müzik sistemi dinler dinlemez de kendi sistemini yapmaya karar vermiş. 

Yeniden dönüşüm için ayrılan hurda televizyon ve radyo yığınlarının arasından, o dönemlerde TV seslerini güçlendirmede yaygın kullanılan 6BM8 lambadan bir 10 tane ayarlar, bir de halen çalışan bir çıkış trafosu edinir. Altı aylık bir çalışma ve pekçok sigortanın içine ettikten sonra sonunda ilk amfisinden ses elde etmiştir.

Lise yıllarında artık, EL32, 6L6, 6B4G, 1619, 211, 845, 300B, 2A3 ve 45 vb çeşitli lambalardan vakum tüp amfiler yapmaktadır. Favorisi olan 1619 lamba için tasarladığı başarılı yüksek voltaj IC sürücüden sonra solid state amfilere ilgisi artar. Daha sonra 1619 lamba yerine piyasaya yeni çıkan MOSFET’lerden kullanır ve ortaya çıkan sonik netice onu, solid state amfi tasarımında uzun yıllar devam etmeye ikna edecek ölçüde iyidir.

Masa’nın Concert Fidelity adı altında sunulan tasarımları şunlar:

 

CF-080LSX Hybrid Line Stage Preamp:

İleri seviye sinyal giriş ve volüm kontrol devreleri ile CF’e özgü DSPT (Direct Signal Path Technology) teknolojisini birleştiren ürüne, bir de 12AU7 lambalar kullanılan düşük gürültülü kaskad tip güçlendirici katınca preamp ortadan kayboluyor, hızlı ve net bir müzikle başbaşa kalıyorsunuz.

En güzeli de sanırım, doğrudan 12AU7’leri duymanız. Lamba değişimi ile sesi dilediğiniz gibi şekillendirmek mümkün.

 

 

ZL-120V2  ve ZL-200 Solid-State Monoblock Ampliler

Devre basitleştirme, optimizasyon ve tasarımda fanatik mükemmelciliğin bir eseri. “Kazançlı tel”e en yakın olan denebilir.

 

 

SPA-4C Phono Equalizer:

Masataka Tsuda’nın ilk çalışmaları üzerine inşa edilmiş, çok az bulunan üstün kaliteli J-FET’lerin A klas push pull konfigürasyonda kullanıldığı bir tasarım. 65dB’ye kadar kazanç sağlayan 3 katlı bir devre.

 

 

DAC-040 Lambalı DAC:

Philips’in beğenilen çoklu bit işlemcisini lambalı bir tampon kata bağlayan tasarım. Standard CD’den bugüne dek duyulmamış kalitede canlı bir performans. Red Book CD’den beklentileri bir adım yukarı taşıyor.