ENGLISH

KR AUDIO

Mayıs 2012’de Kron Audio sahibesi Eunice Kron misafirimizdi.

Yeni ürünleri VA-900 entegre güçlendiriciyi birlikte çeşitli hoparlörler ile test ettik. 

 

Kron ürünleriyle ilk tanışmam 1993 CES fuarında rastladığım rahmetli Ricardo Kron’un koluma girip beni demo odalarına adeta sürüklemesi ile olmuştur.

Odada Wilson Watt Puppy hoparlörler ve hemen ortalarında, yerde bir stand üzerinde duran Kron stereo güçlendirici. İlk kez bu tipte (estetikten uzak, hafif sanayi havası veren) bir cihaz görüyordum. WP’leri sürmenin kolay olmadığını biliyordum. Dolayısıyla KR’nin tek bir stereo güçlendirici ile o odada yakaladığı performanstan etkilenmiştim. Ricardo hararetle böyle bir cihazı nasıl bu kadar ucuza mal edip satabildiklerini anlatıyordu. Çekoslavakya sınırında üretilmekte olmasından, işçilik üzerindeki vergilerin düşüklüğünden kaynaklanan avantajlar vs üzerinde epey bir sohbet etmiştik.

Yeni bir marka olması, kendi lambalarını üretmek gibi iddialı bir işe girişmiş olmaları vb sebepler yüzünden o dönemler markaya fazla ilgi gösteremedik, ürün gamımızda lambalı başka markaların bulunmasının da etkisi büyüktü, tabi.

Nitekim, zaman içerisinde, günümüzün EAT markası ile birlikte ürettikleri lambalarda oldukça sorun yaşadılar. (O dönem distribütörü olduğumuz Ayon Audio aracılığı ile ithal ettiğim EAT marka 845 lamba setlerinden dolayı o firmadan hala alacaklıyımdır.)

Bugüne dek oldukça yol kat etti Kron Audio. Öncelikle kristal cam sanayi ile ünlü eski Çekoslovakya, şimdiki Çek Cumhuriyeti’nin nimetlerinden yararlanmasını bildiler. Lambaları, camlar da dahil olmak üzere kendi bünyelerinde üretmeye başladılar. Kalite kontrolünden emin olmalarını sağlayan bu girişim sayesinde neredeyse 10 yıldır ürettikleri hiçbir lambadan şikayet almamışlar. Hiçbirinde bir performans düşüklüğü de not edilmemiş bugüne dek.

Son iki yıldır firma, kendi üretimi dışındaki lambaları kullanan güçlendiriciler de üretiyor. KT-88 kullanan entegre güçlendiricileri VA-880 ve KT-120 kullandıkları VA-900 buna güzel birer örnek.

Biz, KT-120 kullanan modeli test etme imkanı bulduk. Magico, MartinLogan, Magnepan ve YG Acoustics’in sürmesi zor hoparlörlerinde denedik bu güçlendiriciyi ve gücüne (aynı zamanda fiyatına) göre beklenenin üzerinde neticeler aldık. Eunice’in sıklıkla tekrar ettiği (marka vermek istemiyorum) ‘…. firmasından çok daha iyi kullanıyoruz KT-120’leri’ lafı hiç de boş değil.