ENGLISH

SME

Pikap kolu denince akla ilk gelen isimdir herhalde; SME.

Aslen, 1946 yılında The Scale Model Equipment Company adı altında model mühendisliğine ölçekli modeller ürtmek amacıyla kurulan şirket, 1950’li yıllardaki gelişmeler ile model üretiminden, ticari makine ve uçak endüstrisi için hassas cihazların mühendisliğine yönelir.

1959 yılında şirketin kurucusu; Alastair Robertson-Aikman, kendi kullanımı için bir pikap koluna ihtiyaç duyunca, deneme amaçlı bir model oluşturulur. Ses endüstrisindeki arkadaşları bu ürünü öylesine heyecanla karşılarlar ki, modelin ticari amaçlı üretimine karar verilir ve Eylül 1959 tarihinde ilk “SME hassas pikap kolu” ortaya çıkar.

Kol, haftada 25 adet üretilmekte, mevcut tüm makineler bu işle uğraşmaktadır. Akabinde, Mill Road, Steyning adresinde yeni bir fabrika kurulur ve şirketin adı SME olarak değiştirilir.

Bugün SME, hassas mühendislik konusunda 60 yılın üzerinde bir tecrübeye sahip, Steyning’deki üretim merkezi de pikap kolu ve pikap üretimi için kurulu olan günümüzün en büyük fabrikası.

Yüksek kalite standardını korumak için tüm işlemler ve üretim tamamen aynı tesiste gerçekleştiriliyor; CNC makineleme, basınçlı döküm, enjeksiyon baskı, metal kaplama, elektro kaplama, eloksal ve diğer pekçok işlem buna dahil.

Şirketin kaliteli üretimi 1992 yılında BS EN ISO 9001 belgesi ile tescillenmiş. Bugün, dört model hassas pikap ve 12 model standard pikap kolu üreten SME, ürünlerini, dünyanın hemen tüm ülkesine ihraç ediyor.