ENGLISH

STAX

Stax

Kulaklıktan bahsederken genellikle, dinamik bir iletkenden oluşan dinamik tarz bir kulaklığı kastederiz. 

 

Dinamik iletkende sürücü güç sadece diyaframa yüklenir, dolayısıylar diyafram hava yükünden zarar görmeyecek denli dayanıklı olmalıdır. Ancak, dayanıklı materyaller doğal olarak ağır da olduklarından anlık cevaplara gerektiği kadar hızlı yanıt veremezler.

Ayrıca, diyaframın her alanına homoje olarak dağılamayan yük, “koni kırılması” diye adlandırılan duruma yol açar. Mıknatısın diyafram üzerindeki o, engellenemez histerik distorsiyonu da göz ardı edilmemelidir.

STAX kulak hoparlörlerinde uygulanan elektrostatik iletkende birkaç mikron kalınlığında (2 mikrondan daha az) yüksek polimerden yapılı bir diyafram film, elektrodların ortasında durmaktadır. Bu hafif diyafram enerji adaptörleri ya da sürücüden elde edilen denge voltajı ile beslenir.

Ses sinyalinin salınan voltajı elektrodlara ulaştığında diyafram, elektrodlar karşıt akımla yüklendiğinde itilir, benzer akımla yüklendiğinde ise çekilir.

Ses sinyallerini oluşturan sürekli değişken akım neticesinde diyafram, sürücünün çıkışı ile eş zamanlı olarak titreşir ve distorsiyonsuz ses dalgaları yaratır. STAX elektrostatik kulaklık hoparlörleri işte bundan dolayı böylesine iyi ses verirler.