ENGLISH

Magico A5 Dinletide

A Serisinin en gelişmiş modeli A5 dinletide. üzerinde, hem 13cm çapında saf orta ses ünitesi hem de güçlendirilmiş orta ve bas koniler yer alıyor. Bu yeni koniler Magico’nun son 15 yıldır peşinde olduğu, eşi görülmemiş bir dayanıklılık/ağırlık oranına sahipler.

Hoparlörün ses filtre devresinde kullanılan yeni Mundorf M-Resist Ultra Foil Dirençler eşsiz bir transparanlık, akıcılık ve güç kontrolü yakalıyor.

A5’in geçit filtresinde kullanılan Mundorf’un yeni M-Resist Ultra direnci

Magico’nun kurucusu Alon Wolf’a göre; ”A Serisi daha geniş bir dinleyici kitlesine ulaşmakta büyük başarı elde etti. A5, yeni 13cm’lik orta ses ünitesi ile bu başarının üzerine  alışılmamış bir müzikalite katacak. Ayrıca A5, çok daha büyük, güçlü ve geniş bir dinamik alan ortaya koyacak.”

Üç yollu, beş üniteli bu kule tipi hoparlör, Magico’nun kalite işareti haline gelmiş aşırı çapraz destekli 6061 uçak sanayi alüminyumdan bir şaseye ve Eliptik Simetri Filtre Devresine sahip. Fırçalanmış ve siyah anotlanmış alüminyumdan oluşan gövdesiyle 2020 yılının ilk çeyreğinde satışa sunulacak hoparlörün çiftinin satış fiyatı 21,800 ABD Doları.

GELİŞTİRİLMİŞ, YENİ SANDVİÇ KONİLİ BAS ÜNİTELER 

A5’in 23cm çaplı bas ünitelerinde Magico’nun Grafen Nano-Tec konilerinin en gelişmiş versiyonu yer alıyor. Altıgen karbon kafeslerden oluşan Grafen materyali, yüksek karbonlu çelikten 50 kat fazla gerilme kuvvetine sahip. Yeni koni tasarımında Grafen katmanlı karbon fiber ile birlikte gelişmiş çekirdek materyaller kullanılarak mümkün olan en yüksek dayanıklılık-ağırlık oranına ulaşılmış. Yoğun bilgisayar simülasyonları ve prototip testleri sayesinde geliştirilen bu ünitenin şasesi, öylesine ideal bir sönümleme ve dayanıklılık kombinasyonuna sahip ki, hem en yüksek hava akımı hem en az akustik etki elde edilebilmiş.

Yeni bas ünitesi, saf titanyumdan 13cm ses bobini ve 13mm gezintili iri bakır başlık gibi büyük boy donanıma sahip. Süper dengeli manyetik alan sayesinde A5 gerçekten gürleyecek; 50Hz 1m’de 115dB SPL yaratırken 0.18mH gibi düşük endüktans ve düşük distorsiyon oranlarını koruyabilecek.

Finite Element Analizi (FEA) sayesinde Magico mühendisleri akustik, mekanik, elektromanyetik ve termal nitelikleri tek bir platformda değerlendirebiliyorlar. Bu titiz testler sayesinde hem frekans hem zaman alanlarında böylesine düşük distorsiyonlar elde edilebiliyor. Magico M3 ve M6’dan alıntı, üçlü bas ünite konfigürasyonu ile bir yandan oda entegrasyonu kolaylaşıyor diğer taraftan zemin zıplama efekti en üst seviyede dağıtılabiliyor ve müziğin en yüksek pasajları zahmetsizce seslendirilebiliyor.

YENİ 13CM ORTA SES ÜNİTESİ

13cm çapındaki yeni orta ses ünitesi daha geniş bir yayılıma ve daha fazla orta ses transparanlığına sahip.

Bas sürücüler gibi orta ses sürücüsü de gelişmiş Grafen – Karbon Fiber sandviç koniden oluşuyor. Yeni köpük çerçeve ile hem ideal koni/çerçeve entegrasyonu hem daha hızlı durma ve etkileyici düşük distorsiyon seviyeleri yakalanmış. Komple yeni motor sistemdeki bobin sarımında saf Titanyum kullanılıyor.

 Süper stabil bir manyetik alan ve saf bakırdan kutup kapağı ile girdap akımlar (Eddy current) en aza indirgenirken verimlilik de azamiye ulaşıyor. Bu son geliştirilen orta ses ünitesi performans ölçülerine yeni kıyaslama noktaları kazandırıyor.

TİZ FREKANS ÜNİTESİ

M Serisinin devrimci tasarım geometrisinde bulunan ve A Serisinin diğer üyelerinde de paylaşılan  tiz ünitesi, 28mm konili bir saf berilyum diyaframdan oluşuyor. Özel geliştirilmiş neodimyum motor sistemi firmanın en gelişmiş sönümleyicilerinin kullanıldığı ayrı bir odacığa sahip. Böylelikle aşırı düşük distorsiyon, yüksek güç kaldırımı, masif dinamik kabiliyet ve genişletilmiş lineer bobin hareketi sağlanmış.

MUNDORF M-RESIST ULTRA FOIL DİRENÇLERİN İLK KULLANIMI

Magico, hoparlör ünitelerini özel geliştirdiği Eliptik Simetri Filtre Devre topolojisi ile akustik olarak birleştiriyor. Bu geçit devrelerinde de teknoloji harikası, Alman markası Mundorf’un ürettiği komponentler kullanılıyor. A5, Mundorf’un yeni M-Resist Ultra Foil Dirençlerinin kullanıldığı ilk ürün olacak. Yıllar süren geliştirmeler sayesinde daha mükemmel hale getirilen yeni dirençler daha geniş bir güç kaldırımı, transparanlık ve akıcılık sunuyor. 3 yollu devre, oktav başına 24dB Linkwitz-Riley filtresine sahip, böylelikle faz doğruluğu bozulmadan, ara modülasyon kirlenmesi en azda tutularak geniş bir frekans bandı elde edilebiliyor.

UÇAK SANAYİDE KULLANILAN TİP ALÜMİNYUMDAN OLUŞAN GÖVDE

Her biri 82kg olan A5’in masif, kapalı kutu kabinleri uçak sanayide kullanılan 6061-T6 kalitede alüminyumdan üretiliyor, tıpkı Magico’nun ünlü Q serisinde olduğu gibi. Kompleks yapılı iç destekler tüm kabini dayanıklı hale getirirken distorsiyonu da en aza indirgiyor. Orta ses ünitesi, bas ünitelerin aşırı arka dalgalarından koruma amacıyla kendine özel bir odaya alınmış.

Driver Complement

  • 25mm Tiz (x1)
  • 130mm Grafen Nano-Tec Orta (x1)
  • 230mm Grafen Nano-Tec Bas (x3)
  • Hassasiyet: 88 dB
  • Empedans:   4 Ohm
  • Frekans Cevabı : 22 Hz – 50 kHz
  • Tavsiye Edilen Güç :50 – 1000 Watt
  • Boyutlar : 27cm (G) x 38cm (D) x 114cm (Y)
  • Ağırlık:82 kg