ENGLISH

Viva Audio dinletide

Viva Audio 1996 yılında müzik tutkunu Amedeo Schembri tarafından kuruldu. Kardeşi Giampietro ile birlikte canlıya yakın gerçeklikte performans veren ses sistemleri geliştirmeye başladılar.

Audio dünyası, Viva markasından ilk kez, Harry Pearson’ın Aurora monoblok amfilere en yüksek notu olan 4 yıldız vermesi ile haberdar oldu. HP, test ettiği Aurora mono amfileri ‘Hoparlörden hoparlöre, bugüne dek dinlediğim single-ended amfiler arasında en az renkli olanı’ diye adlandırmıştı.

Viva Audio ürünlerinin geliştirildiği laboratuvar ve üretildiği fabrika Italya, Vicenza’da. Üretim, sipariş üzerine ve ısmarlama. Amfiler ve hoparlörler müşterinin RAL katalogdan seçtiği renge ya da beğendiği bir otomobilin rengine göre boyanıyor. Genelde, Uzakdoğu’da Porsche sarısı veya Ferrari kırmızısı gibi parlak renkler revaçtayken Avrupa’da Alfa Romeo grisi, BMW kahvesi, Audi gümüşü, Rover bordosu gibi yarı mat renkler tercih ediliyormuş.

HP ölmeden önce Viva Audio’nun bir ürününü daha Golden Ear ödülüne layık görmüştü; Viva Fono pikap katı. ‘Test ettiğim tüm rakiplerinden daha az karakter ve renk katanı’ diye adlandırdığı Viva Fono’yu bu özelliklerinden dolayı üst model pikap iğneleri testinde kullanmıştı.

Uzun yıllardır takip ettiğim bu markanın ürünlerini 2017 Münih High-End fuarında dinleme ve firma temsilcileri ile tanışma fırsatı buldum. Gerek ürünlerin performansı gerekse firma temsilcilerinin yaklaşımı ‘işte, high-end audio böyle olmalı‘ dedirtecek cinstendi. Pazarımıza ilk defa girecek bu firma ve ürünlerinin tüm audio tutkunlarının hoşuna gideceğini umuyorum. Pek yakında demoda…..

STAX kulaklıklar için özel üretilen Egoista STX

 

Viva Audio Allegra