ENGLISH

CA Pictor

Pictor preamp

  • Ayrışık çift mono + kontrol beslemeleri
  • Çift mono, tamamen simetrik (balanced) preamp devresi
  • Titreşime karşı askıya alınmış devre kartları
  • Pozitif/negatif ideal sinyal dengesi için Linye Kazanç Modülü
  • Çelik payandalarla desteklenmiş yoğun, işlenmiş alüminyum şase

Sadelik ve ses kalitesi

Pictor aslında Performance Seri’deki Virgo III preamp’in sade hali. Virgo III ile aynı çekirdek devre topolojisine sahip ve birkaç ufak değişiklik haricinde aynı besleme katını kullanıyor. Ana fark, Pictor’un daha az sinyal girişinin olması. Daha sade sistemler için Pictor kesinlikle mükemmel bir seçim: sadelik ve ses kalitesinin tek bir ürüne damıtılmış hali.

Tüm CA preamp’ler gibi Pictor da, ses sinyalinin pozitif ve negatif yarılarını kontrol etmek ve dengede tutmak amacıyla firmanın geliştirdiği servo devreli, özgün bir Sinyal Kazanç Modülü kullanıyor. Böylelikle, Constellation bir güçlendiriciyle eşleştirildiğinde kullanılabilecek Constellation Link bağlantısı ile güçlendiricideki kazanç katı baypas edilerek maksimum ses kalitesi elde edilebilir.

Pictor, Virgo III’ün kullanışlılık ve ferah sade tasarımının adeta bir yansıması. Ön panelde kolay okunaklı büyük yazı tipine sahip dokunmatik bir panel ile tüm ayarlara kolayca erişmek mümkün. Sık kullanılan kontrollere alüminyumdan işlenmiş uzaktan kumandadan da ulaşılabiliyor. Surround sound sistemler ile pürüzsüz birliktelik için Ev Sinema Baypas konumu da bulunuyor.

Üçlü trafo, ayrı besleme katı

Pictor’un besleme katı, işlenmiş alüminyum panellerden yapılı ayrı bir şasede yer alıyor ve aslen uzay mühendisliği için geliştirilmiş Hypertronics bağlantılar ve üç adet yüksek akım PCOCC kabloyla preamp kısmına bağlanıyor. Besleme katı ayrı bir kutuya alınarak trafonun yaratacağı elektromanyetik alanların ses devrelerini etkilemesinin önüne geçiliyor.

Şase içerisinde üç adet trafo var; biri sol kanal, bir diğeri sağ kanal ve üçüncüsü de kontrol devreleri için. Sağ ve sol kanallar için ayrı birer R-çekirdekli trafo bulunuyor. Böylelikle, bir kanalda oluşacak aşırı akım gereksinimi diğer kanalı etkilemiyor, müzik, orijinal kayıttaki natürel imgeleme ve sahneleme neyse ona göre, bozulmadan şekilleniyor. Üçüncü bir EI-tip trafo da Pictor’un kontrol devrelerini besliyor.

Opsiyonel olarak sunulan DC Filtre ünitesi besleme katındaki etkileyici güç depo ve filtresini bir adım yukarı çıkartıyor. DC Filtre ile elde edilen bu, bir üst seviye uç akım ve filtreleme sayesinde Pictor, daha da iyi dinamikler ile daha da düşük besleme katı gürültüsü yakalayabiliyor.

Mükemmel sinyal dengesi için Sinyal Kazanç Modülü

Pictor’un çekirdeğinde, aslen Reference Seri’deki Altair preamp için geliştirilmiş Sinyal Kazanç Modülü yer alıyor. Firma bunu, ”linye seviyesindeki sinyalleri güçlendirme ve tamponlama için bulabildiğimiz en iyi metod” olarak açıklıyor. Bu, sinyalin pozitif ve negatif yarılarını ayrı ayrı güçlendiren, ayna görüntüsünde yapılanmış, ayrışık devrelerden oluşan, tamamen simetrik bir topoloji. En güç algılanan detayların bile net bir şekilde seslendirilmesi için sinyalin negatif/pozitif dengesini sürekli kontrol eden ve dengeleyen bir servo kontrol devresi bulunuyor. Kullanılan aşırı düşük gürültülü ”alan etki transistör (FET)”ler ile de Pictor’un sadece ve sadece saf müzik üretmesi garantilenmiş.

Pictor’un çıkışları, en baştan beri mükemmel simetrik olduğu için Constellation marka güçlendiricilerin Direct sinyal girişlerine bağlanabilirler. Bu yolla güçlendiricinin kazanç devresi baypas edilecek ve daha saf bir ses elde edilecektir.

Fiziksel olarak izole ses devreleri

Pictor’un ses devre kartları, esnek ve yumuşak ayırıcılar üzerinde yüzen, kalın bir metal plaka üzerine monte edilmişlerdir. Bu izolasyon sayesinde zemin kaynaklı titreşimlerin ses devrelerine ulaşması engellenmektedir. Hattaki ses elemanlarında oluşacak en ufak bir titreşim pasif komponentlerin değerlerinde ufak oynamalar yaratabileceği için, önlenmeleri özellikle önemlidir. Bu ufak oynamalar komponentlere ulaşırsa komponentler kendi ses sinyallerini yaratabilirler ki, bu da müzik sinyalini kirletir ve detayları bulandırır. İtinalı yerleşim ve yapı sayesinde bu noktalar Pictor için hiçbir zaman sorun olmayacaktır.

Kilit şase komponentler, kalın alüminyum plakalardan işlenmiştir. Bir yandan metalin kütlesi sayesinde titreşimlerin Pictor’u etkilemesi zorlaştırılmış diğer taraftan alışılmadık kalınlıktaki paneller, genelde her mekanda sıklıkla oluşabilecek herhangi bir elektromanyetik ya da radyo frekans karışımını bloke etmektedir.

Zarif, sıcak tasarım

Pictor’un tüm özellikleri ve ayarları, ön paneldeki büyük ve rahat okunabilir LCD dokunmatik panelden kontrol edilebilir. Giriş sinyal kazancı ve ev sinema baypası gibi daha ileri özelliklere de birkaç ufak dokunuşla ulaşmak mümkün.  Büyük yazı tipleri sadece şık oldukları için değil odanın diğer ucundan bile görünebilsin diye seçilmiştir.

Pictor’un, ses seviyesi, giriş sinyal seçimi ve sessizlik konumu gibi en sık kullanılan kontrollerine alüminyumdan işlenmiş uzaktan kumandasından erişilebilir. Kumandanın şekli de stil ve zariflikte preamp’i anımsatır.

Pekçok odyofilin, kaynak cihazları belki bir pikap ve bir dijital medya sunucudan oluşan daha sade sistemlerin çekimine kapıldığını farkettik. Bu tarz odyofiller için Pictor, ideal preamp olabilir. Ses kalitesi ancak Altair II ve Virgo III preampliler ile geçilebilecek Pictor’un çok yönlülüğü sayesinde her tür kaynaktan en kaliteli ses elde edilebilir. Sadeliği ve basit kullanımı ile Pictor’u kullanmak ve dinlemek her gün için büyük bir zevk olacaktır.