Expanse

Geliştirilmiş Kulaklık Dinletisi

dCS’in tescilli sinyal işleme platformu, sesin, kulaklıklar için en iyi hale getirilmesini yeniden ele alıyor. dCS Lina, Bartók ve Rossini serileriyle birlikte sunulan bu teknoloji, kulaklık deneyimini canlı stüdyo etkinliğine yaklaştırmak için benzersiz bir işleme yöntemi kullanıyor.

Artık her zamankinden daha fazla insan kulaklıkla müzik dinliyor, ancak, stüdyo kayıtlarının çoğu hâlâ hoparlörlerden izlenerek kaydediliyor. Bir kaydın belirli yönlerini kontrol etmek için kulaklık kullanılabiliyor, ancak, çoğu profesyonel kayıt stüdyosunda hoparlör ile izleme yaygın bir uygulama olarak devam etmekte.

Kulaklık dinleyicileri için bu, çalma sırasında duyduklarımız ile sanatçıların ve mühendislerin kayıt işlemi sırasında duydukları ses arasında bir dengesizliğe neden olabilir. Expanse ile bu dengesizliği gidermek ve dinleyicilerin müziği, sanatçı ve mühendisin amaçladığı gibi duyabilmesini sağlamak için yola çıktık.

Kulaklıkla dinlediğimizde, ses kafamızın içinde yansıtılır ve burada her iki kulak arasında bir tür kemer oluşur. Stereo kayıtta sol kanaldan gelen sesler sol kulağımıza, sağ kanaldan gelen sesler ise sağ kulağımıza gönderilir.

Hoparlörden dinlemek tamamen farklıdır çünkü ses etrafımızdaki odaya yansıtılır ve burada zemin, duvarlar ve vücutlarımız dahil olmak üzere çeşitli yüzeylerden yansıyarak kulaklarımıza ulaşır. Her hoparlörden gelen sinyal her iki kulak tarafından da duyulur.

Bir hoparlör kurulumunda, sesin etraftan sıçraması ve yüzeylerden yansıması sonucu oluşan yankılanma, belirli bir sesin ses sahnesi içerisinde nereden geldiğini belirlememize yardımcı olmada çok önemli bir rol oynar.

Kulaklık dinleyicileri için bu çok önemli mekansal ipuçlarının yokluğu, doğal olmayan bir ses ortamına neden olabilir. Bir kaydın nasıl mikslendiğine veya üretildiğine bağlı olarak, seslerin kafamızın içinden veya kulağımızın hemen yanından geliyormuş gibi göründüğü bir deneyimle baş başa kalabiliriz. Bazı dinleyiciler için bu, uzun süre dinlerken yorgunluk hissine neden olabilir.

Bu sorunu çözmek için çeşitli teknolojiler denendi; bunlar arasında çapraz besleme olarak bilinen ve stereo kaydın sol ve sağ kanallarından gelen seslerin karıştırılarak iki kulağa verilip hoparlör dinliyormuş izlenimi vermek isteyeni de var. Ancak araştırmamız sonucunda mevcut tekniklerin çoğunun yankılanma pahasına uygulandığını keşfettik.

Bunu akılda tutarak, dCS, bir kayıttaki orijinal yankılanmayı değiştirmeden veya sistemin performansını etkilemeden sesi en iyi hale getirmeye olanak tanıyan sinyal işlemeye yönelik yeni bir yaklaşım yaratmaya başladı. Kapsamlı araştırma, geliştirme ve birkaç test turundan sonra dCS Expanse piyasaya sürüldü.

Yeni bir yaklaşım

Expanse, yankılanmaya zarar vermeden veya onu değiştirmeden veya sistemin performansını etkilemeden, sesin kafamızın içi yerine çevremizdeki odaya yansıtıldığı stereo dinlemenin etkilerini yaratabilmek için çok aşamalı bir işleme yöntemi kullanır. Bu, çapraz besleme aşamasından önce ses sinyallerinin genişletilmesiyle elde edilir.

Expanse ayrıca kulaklarımıza farklı zamanlarda gelen sol ve sağ ses sinyallerinin etkisini yeniden yaratmak için çapraz besleme sinyallerinin dağıtımını da geciktirir. Bu yöntemler birlikte, bir sistemin ve dinleyicinin kendi kulaklığının benzersiz sesini ve karakterini korurken, kulaklık deneyimini hoparlörden dinlemeye yaklaştırmaya yardımcı olur.

Optimizasyonun daha ileri bir aşamasında, Expanse, belirli bir dizi fiziksel özelliği diğerine tercih eden yöntemler kullanmadan, sesi eşitlemek ve başlarımız, gövdemiz veya kulaklarımız da dahil olmak üzere vücudumuzdan yansıyan seslerin etkilerini simüle etmek için geniş bir veri yelpazesinden yararlanır. Bu yeni teknik, bir performansın benzersiz tonunu ve tınısını korurken, bir kayıttaki orijinal ses manzarasının yeniden yaratılmasına olanak tanıyor.

Kulaklık optimizasyonunun etkileri kaydın nasıl mikslendiğine veya üretildiğine bağlı olduğundan, Expanse tüm müzik türleri için uygun olmayabilir, ancak Expanse, dCS’in çalma listesinde yer alan parçalar gibi doğru parçayla çalışıldığında daha yüksek bir ses kalitesi sağlayabilir, mekan ve derinlik hissi ile daha doğal ve sürükleyici bir ses ortamı elde edilebilir.

İki ayar seçeneğiyle sunulan platform, klasikten rock and roll’a kadar çok çeşitli kayıt ve türlerle çalışacak şekilde tasarlandı. En iyi sonuçları elde etmek için, dinleyicilerin müziklerine en uygun ayarı bulmak için çalma sırasında bu özelliği denemelerini öneriyoruz.

dCS Expanse nasıl geliştirildi? Daha detaylı bilgi için lütfen burayı tıklayın