• Daha kompakt bir kasadan yüksek güç
  • İki büyük toroidal güç transformatörü
  • 8 ohm’da kanal başına 250 watt, 4 ohm’da 500 watt
  • Klasik Constellation Balanced Bridged amplifikatör devresi
  • Doğrudan bağlantı seçenekli Line Stage Kazanç Modülü
  • Daha küçük bir şasi.

Taurus yani Boğa burcu, takımyıldız için biraz farklı bir şeydir. Güçlendiricilerimizi oluştururken, yalnızca performansa odaklanma eğilimindeyiz. Ancak dünyanın en iyi ses mühendislerinden oluşan “rüya takımımız” nispeten kompakt Inspiration Stereo 1.0’ı yarattıktan sonra, Performance Series Centaur III güçlendiriciden çok daha küçük bir kasada olağanüstü güçlü bir amplifikatör oluşturmak için aynı yapım tekniklerinden bazılarını kullanabileceklerini fark ettiler. Ve şimdi, sadece 22cm yüksekliğe sahip ancak kanal başına 8 ohm’da 250 watt verebilen ve bu sayıyı 4 ohm’da rahatça iki katına çıkarabilen bir amplifikatör olan Taurus’a sahibiz.

Boğa’nın kalbi.

Boğa’nın kalbinde bir çift yüksek çıkışlı toroidal güç transformatörü yer alıyor. Görevleri iki transformatör arasında bölüştüren “rüya takımımız”, Taurus’un şasi boyutunu önemli ölçüde, Inspiration Stereo 1.0 ile aynı yüksekliğe ve genişliğe indirmeyi başardı. (Taurus’un şasisi birkaç cm daha derindir.) Ayrıca, Taurus’un daha yüksek güç derecesini desteklemek ve dinamiklerinin zorlu yükler ve yüksek hacimlerde bile kısıtlanmamasını sağlamak için önemli ölçüde daha fazla depolama kapasitesi eklendi.

Girişler
2 XLR (1 tanesi Constellation Link için), 1 RCA
Çıkışlar
metal hoparlör bağlantıları
Güç çıkışı
500 watt, kanal başına, 8 ohm’da (1 kHz @ 0.05% THD+N)
1000 watt, kanal başına, 4 ohm’da (1 kHz @ 0.05% THD+N)
Kazanç
32 dB
Çıkış gürültüsü
<500 kV, -100 dB @ 250 watt
Sönümleme faktörü
(8Ω yük) 150
THD+N
<0.05% (1 kHz @ rated power)
Frekans cevabı
10 Hz ‘den 100 kHz’e, +1/-0.5 dB
Giriş empedansı (direct)
100K Ω
Giriş empedansı (balanced)
100K Ω
Giriş empedansı (single-ended)
100K Ω
Çıkış empedansı
0.05 ohm
Ağırlık
54.4 kg
Boyutlar (G x Y x D)
43.2cm x 21.6cm x 58.4cm

Girişten çıkışa mükemmel denge

Taurus, daha büyük amfilerimizden daha kompakt bir form faktörüne sahip olsa da, ilk amplifikatörümüz olan Reference Series Hercules için geliştirilen teknolojilerin aynısını kullanır.

Ses sinyali zinciri, tüm preamp’larımızdaki ile aynı topolojiyi kullanan tam dengeli bir giriş katı olan Line Stage Gain Module ile başlar. Ses sinyalinin pozitif ve negatif yarısını yükseltmek için ayrı devreler kullanılır ve bir servo devresi, ikisi arasında esasen mükemmel bir dengeyi sürekli olarak izler ve korur. Bu, pozitif/negatif dengenin yanlış olması durumunda gizlenebilen odyofil kaydındaki en ince ayrıntıları bile korur. Bir Constellation ön amplifikatörü kullanılıyorsa, Toros’un Doğrudan girişi, amplifikatörün giriş aşamasını atlayarak mümkün olan maksimum aslına uygunluk sağlayan Constellation Link’i oluşturmak için bağlanabilir.

 

Sinyal daha sonra aynı 125 watt’lık, tek uçlu modülleri bir arada kullanan Dengeli Köprülü amplifikasyon devrelerimize gider. Bu olağandışı düzenleme iki önemli hedefe ulaşıyor. Birincisi, Taurus’a küçük, tek uçlu bir amfinin aynı hassas, müzikal sesini verir, ancak elbette çok daha üstün güç ve dinamiklerle. İkincisi, bu tek uçlu modüller yalnızca NPN çıkış transistörleri kullandığından, sinyalin pozitif ve negatif yarısı tamamen aynı şekilde işlenir. Geleneksel bir amplifikatörde, NPN transistörleri sinyalin pozitif yarısına güç verirken, PNP transistörleri negatif yarısına güç sağlar. Bu fark, birçok müzik tutkunu için bir stereo sunumun en önemli parçası olan ayrıntıları gizleyebilir.

 

 

 

Uygulamada sınırsız dinamikler

Taurus’un ikili toroidal güç transformatörleri ve devasa depolama kapasitör bankaları, genişletilmiş güç derecesini desteklemek ve ayrıca dinamiklerini genişletmek için gerekli voltajı ve akımı sağlar. Her notanın hassas kontrolünü korurken en büyük, en talepkar hoparlörleri bile son derece yüksek seviyelere çıkarabilir. Yine de Balanced Bridged tasarımımız sayesinde, Taurus her zaman küçük, tek uçlu bir amplifikatörün büyüleyici müzikalitesini sunar.

Çıkış, 250 watt’tan 8 ohm’a, 500 watt’tan 4 ohm’a ve 800 watt’tan 2 ohm’a kadar derecelendirilir. Maksimum çıkışta çalışırken bile, Taurus tamamen kararlı kalır çünkü modüler tasarımı çıkışta ultrasonik frekansları filtrelemek için bir Zobel ağı gerektirmez, yüksek frekans kararlılığını sağlamak için birçok üst düzey amplifikatörün kullanması gereken bir uzlaşmadır.

Taurus’un dahili bileşenleri için uzun hizmet ömrü sağlamak için, dünyanın en talepkar odyofilleri ile yıllarca kullanımda kanıtlanmış aynı termal yönetim sistemini kullanıyoruz. Çıkış transistörlerinden gelen ısı, amplifikatörün kasanın yanlarındaki yüzlerce büyük havalandırma deliğinden sürekli hava akışıyla soğutulan devasa, derin kanatlı ısı alıcılarına geçer. Böylece Boğa’dan en fazlasını talep ettiğinizde, her zaman maksimum performans ve sadakatle yanıt verir.

Dost tasarım, vahşi güç

Büyük amplifikatörler, kuruluşumuzdan bu yana Constellation’ın ayırt edici özelliği olmuştur ve bunun iyi bir nedeni vardır: En iyi hoparlörler, ellerinden gelenin en iyisini yapmak için anında, sınırsız güç dağıtımı talep eder. Şimdi Taurus, daha fazla dinleme odasına ve ekipman rafına sığabilecek bir tasarımda aynı standardı elde ediyor. Taurus, Constellation performansını ve gücünü, 35cm yüksekliğindeki bir güç amplifikatörünün tam olarak sığmadığı sistemlere katmanın ideal yoludur.