ENGLISH

CONSTELLATION AUDIO

Constellation Audio

“Naturally, Constellation Audio’s Virgo, Centaur, and Perseus get my highest recommendation. Until and unless you hear differently, they are my new reference electronics.” Jonathan Valin

Constellation Audio’nun sesini anlatırken sıklıkla kullandığımız sözcük, “İyi bir single ended lambalı  ile güçlü bir solid state tasarımın birleşmesi” oluyor. Jonathan Valin’in de inceleme yazısında belirttiği gibi, bugüne dek hem çözünürlük ve transparanlık açısından “master kayıtlara sadık” dinleyicilere, hem tınıların hoşluğu ve dinamik alanın genişliği açısından “nasıl hoşuma giderse öyle” tarzı dinleyicilere, hem de tüm bu özelliklerin birleşmesinden ortaya çıkan realizm açısından “mutlak sese” önem veren dinleyicilere hitap eden başka bir ürünle karşılaşmadık.

Bu ses özelliğini yakalamak için neler mi yapılmış ? Stereo güçlendirici Centaur’da mesela; transistörleri art arda dizip gerek mikro dinamikleri gerekse sesin lezzetini kaybetmek yerine önce 125 watt gücünde süper ses veren single-ended bir güçlendirici yapılmış. Daha sonra bu güçlendirici bir modül haline getirilmiş ki, daha fazla güç gerektiğinde sadece modül ekleyerek bu amaca ulaşılabilsin. Sonunda, orijinalinde 125 watt single-ended olarak tasarlanan güçlendiricinin aynı ses kalitesinde olup ondan iki kat gücünde, 250 watt çıkış gücüne sahip bir ampli üretilmiş.

Constellation’ın Reference seri güçlendiricisi Hercules’de olduğu gibi Centaur’da da dengeli sürücü tasarımı yer alıyor. Ses sinyalinin hem pozitif hem negatif yarıları arasında mükemmel bir denge kurmak için diğer firmaların yaptıkları gibi, eşlenmeye çalışılmış ama hiçbir zaman tam eşlenemeyen transistörler  kullanmak yerine sadece N tipte çıkış transistörlerinin kullanıldığı çıkış modülleri üretilmiş ve eşleme bu modüller arasındas yapılmış. Böylelikle tam dengeli bir sinyal elde edebilmek mümkün olmuş.

Centaur’dan çıkacak sesin dengeli olabilmesi için giriş sinyalinin de dengeli olması gerek tabi ki. Bu nedenle Centaur’da da Virgo preamp için geliştirilen aynı Line Stage Gain Module kullanılmış. Böylece, ne tür bir preampli kullanırsanız kullanın Centaur’dan hoparlörlerinize gidecek sinyal her zaman mükemmel dengelenmiş bir sinyal olacak. Virgo veya Altair preamp kullanan ve zaten dengeli bir sinyal çıkışı elde eden kullanıcılar ise bu ekstra denge modülünü baypas etmek için Constellation Link arayüzünü kullanabiliyorlar.